• dodaj do ulubionych
 • poleć znajomym
 • strona startowa biografia twórczość do posłuchania odnośniki kontakt

  << poprzednia strona | następna strona >>

  Maciej Małecki
  (ur. 27 listopada 1940 r. w Warszawie)

  Kompozytor, pianista.

  Podstawy gry na fortepianie zdobywał pod kierunkiem Stanisławy Raube - pedagoga i autorki wielu opracowań utworów fortepianowych dla dzieci. Kontynuował naukę u tej samej nauczycielki w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej przy ulicy Profesorskiej w Warszawie.

  W 1965 roku ukończył studia w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), w klasie kompozycji Kazimierza Sikorskiego i fortepianu Natalii Hornowskiej. Fortepian ukończył z wyróżnieniem. Studia uzupełniające odbył w latach 1967-1968 w USA (Eastman School of Music, Rochester N.Y.), w klasie kompozycji Samuela Adlera i fortepianu Eugene'a Lista. Należy do Związku Kompozytorów Polskich; był jego wiceprezesem (1991-1993), a następnie prezesem (1993-1999).

  Po ukończeniu studiów muzycznych grał przez kilka lat w duecie fortepianowym z Jerzym Derflem. Duet posiadał bogaty repertuar na 2 fortepiany i na 4 ręce (m.in. Mozart, Chopin, Saint-Saëns, Bartók, Strawiński, Lutosławski, praca dyplomowa Małeckiego Tylko na klawiszach). Duet występował między innymi na Festiwalach Pianistyki Polskiej w Słupsku (1969, 1970) i dwukrotnie za granicą.

  W 1967r. związał się ze Studenckim Teatrem Satyryków (STS) w Warszawie. W latach 70. komponował przede wszystkim muzykę dla teatru, radia, telewizji i filmu, by z początkiem następnej dekady przenieść punkt ciężkości na muzykę koncertową. Na przełomie lat 60/70 wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina).

  Jego muzyka stanowi syntezę stylów i technik od baroku po XXI wiek. Łącząc tradycję z nowoczesnością zdołał wykształcić swój oryginalny styl, w którym panuje dyscyplina formalna, a prymat przypada melodii i harmonii.

  Autor wielu kompozycji solowych i kameralnych, orkiestrowych, utworów na instrumenty solo z orkiestrą, utworów na orkiestrę dętą, pieśni, pieśni chóralnych, utworów scenicznych (opera, opera dziecięca, dwa balety, dwa musicale, dzieła radiowo-estradowe), a także muzyki teatralnej (wśród wielu teatrów również Teatr Narodowy), muzyki filmowej, muzyki do Teatru Polskiego Radia, piosenek rozrywkowych, piosenek dla dzieci i szeregu opracowań.

  Piosenki z wczesnego okresu jego twórczości, głównie o rodowodzie teatralnym, usłyszeć można w wykonaniu takich artystów jak: Ewa Dałkowska, Kinga Ilgner, Wojciech Młynarski, Jerzy Połomski, Łucja Prus, Joanna Rawik, Danuta Rinn, Zbigniew Wodecki, a w późniejszych latach także w wykonaniu zespołu Affabre Concinui oraz Ewy Konstancji Bułhak i Grzegorza Małeckiego.

  Nagrody i wyróżnienia:

  • w 1982 r. otrzymał wyróżnienie na konkursie
   im. K. Szymanowskiego za 4 pieśni na baryton i fortepian do
   sł. K. Przerwy-Tetmajera,

  • w 1996 r. - I nagrodę na Konkursie Kompozytorskim w ramach
   III Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie za Niemowlątko na słomie na chór mieszany do
   sł. E. Szeptyńskiej (druga wersja na głos i fortepian),

  • w 2003 r. - Nagrodę na Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie za muzykę do Nie-Boskiej Symfonii,

  • w 2003 r. - Nominację do Nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego w Dziedzinie Sztuki im. C.K. Norwida
   za Nie-Boską Symfonię,

  • nagrody za muzykę do audycji radiowych i widowisk telewizyjnych (m.in. 1989 r. - "Złoty Mikrofon" za muzykę radiową).

  • w 2013 r. został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  << poprzednia strona | następna strona >>

  2004-2005 © Maciej Małecki | kontakt: kompozytor.malecki@gmail.com, maciej@malecki.art.pl
  fotografie: Andrzej Wiernicki | wykonanie: artpage.pl